Çeşidine Göre Çiçekler

 

Güller

Çiçekler sadece duyulara değil duygulara da hizmet eder. Çiçek türleri içinde gül ise duyguların en güzel anlatım biçimidir. Ayrılık, mutluluk, sevinç, özlem ve beraberliklerin yansımasının tamamında kullanılır. Mavisi, sarısı, beyazı, kırmızısı… Kadın ve erkek ayrımı olmaksızın, her iki cinsiyetinde en çok sevdiği ve benimsediği çiçektir.

Papatyalar

Papatya ise tabiatın kış uykusundan uyanışının temsilidir. Bir Akdeniz bitkisi olan Papatya, yaz aylarında doğada açan çiçekleri sayesinde tüm insanların beğenisi kazanan çok yıllık otsu yapıya sahip bir bitkidir. Ülkemizde Ponpon Papatya olarak bilinen “Matricaria” cinsi papatyalar başta Akdeniz Bölgesi olmak üzere birçok yerde yetiştirilmektedir.

Zambaklar

Zambak, zambakgiller (Liliaceae) familyasının Lilium cinsinden genellikle soğan ile üreyen mevsimlik, çiçekli bitkilerin adıdır. Zambakgiller familyasında bu cinse ait 110 civarında bitki türü vardır. Genellikle bahçe ve süs bitkisi olarak kullanılır, bazı soğanlı türleri de insanlar tarafından yenilebilir. Bu cinse ait zambak türü asıl zambaktır, isminde zambak geçen başka bitkilerde olmasına rağmen onlar diğer gruplara aittir. Zambak bitkisinin çiçekleri kimi ülke mutfaklarında besin olarak tüketilmektedir.

Orkideler

Afrika menekşesi yetiştirilebilen her evde orkide yetiştirmenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

Bir çok kişi Orkide yetiştirmenin güç olduğu fikrine sahip oysa orkide yetiştirmek diğer ev çiçeklerini yetiştirmekten farksız. Evde yetiştirdiğimiz orkideler dünyanın tropik ve yarı tropik iklim kuşaklarından geliyor. Evde başarılı orkide yetiştirmenin altın kuralı evimize uygun orkide türlerini seçmekten geçiyor. Yetiştirmesi en kolay ve en ucuz orkide türü Phalaenopsis. Bu türün çiçekleri çok uzun ömürlü ve iki ile altı ay arasında çiçekli kalabiliyor. Bazı Paphiopedilum türleri de Phalenopsis gibi yetiştirmesi kolay.

Antoryum

En kolay yetiştirebileceğimiz çiçekli bitkilerden biridir. Bu gösterişli bitki yapraklarının ve çiçeklerinin muhteşem görüntüsü ile hep göz önünde olan bir bitkidir.

Antoryum (Anthurium) bitkisinin yetiştirilmesi, bakımı ve sulanması:

  • Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki dolaylı ışıklardan da yararlanabilir.
  • Güneş ışığını gören kısımlar ışığa doğru bir eğilimde bulunur. Bu eğilmeleri engellemek için çiçeğin gölgede kalan kısımlarını belirli aralıklarla değiştirmeliyiz.
  • Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakmak çiçeğin yapraklarına ve köklerine zararlıdır.
  • Hava akımlarından kolay etkilenen antoryum bitkisini bu etkiden korunmalıdır.
  • Her bitki gibi zamanla topraktaki vitamin ve mineralleri tüketen bitkiye yılda en az bir kere vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır.
  • Saksı değişimi genellikle sıcak ayların başlangıcı olan mayısta yapılmalıdır.
  • Antoryum bulunduğu yerde başka cisimlerle temasta bulunmamalıdır.

Menekşe

Menekşe menekşegiller Violaceae familyasına bağlı Viola cinsini oluşturan çoğunlukla saksılarda yetiştirilen bitki türlerinin ortak adı. 400 ile 500 arası türü bulunmaktadır. Dünya’nın bir çok yerinde yetişebilmekle beraber en çok kuzey yarım küre de yetişir. Ayrıca Hawai ve Güneydoğu Asya’da da yetişebilir. Doğada aydınlık, fakat gölgede ve nemli bölgelerde yetişir.

Özellikler Genellikle uzun ömürlü olabilen menekşe türü, bazen dönemlik de yaşayabilir. Yaprakları kalp şeklini andırır ve düzensiz, asimetrik çarpık çiçekleri bulunur. Bu çiçekleri menekşe familyasının içindeki türlerin ayırt edici özelliğidir. çiçeklerinin rengi genellikle, çiçeğin adını verdiği menekşe rengindedir. Fakat mavi, sarı, beyaz, pembe ya da çok renkli açan türleri de bulunur. çok bol çiçek açar, tüm bahar ve yaz döneminde çiçek açtığı görülebilir.

Menekşe Çiçeği  Hakkında detaylı bilgi için tıklayınız…

1 Comment

Bir Cevap Yazın