Balkonların Sultanı “Sardunyalar” …

Sardunyalar,Renkli Sardunyalar,geranium,sardunya bakımı,sardunya sulaması
Sardunya Çiçeği

Bugün balkonlarımızın vazgeçilmez çiçeği olan rengarenk açan  ve adı şarkılara konu olan Sardunya Çiçeğinden tüyolar vereceğim sizlere …

 Sardunya   Çiçeği:   Sardunya (Scanted Leaved),turnagagasıgiller familyasındandır. anayurdu Güney Afrika olan çok yıllık bitki. Akdeniz ülkelerinde o kadar çok yetiştirilir ki Akdeniz’le özdeşleştirilmiştir. Kışa dayanıklıdır. Pembe,sarı beyaz ve kırmızı tonlarında çiçekleri vardır.

Eşeysiz ürer ve ekilen küçük bir parçadan büyüyebilir. Genel, sakız sardunyası, ceylan ve ıtır gibi türleri vardır. Sıcağı sever ve çok çiçek açması için bol güneş görmelidir. Gelişmesi için neme lüzum yoktur.Ayrıca bu çiçek kızıl toprakta daha hızlı büyüyebilir.

Sardunya  Çiçeği hakkında  bilinmesi gerekenler …

 1. Sardunyaların  yetiştirilmesi,  çoğaltılması kolay,çeşitleri zengin,çiçek açma zamanı çok uzundur.Öyle ki uygun şartlar altında o zarif çiçeklerini yıl boyunca bizden esirgemez.
 2. Sardunyalar sıcağı sever. Kışın dışarıda donabileceği için aydınlık, ama ısıtılmayan kapalı bir yerde muhafaza edilir.
 3. Bahçede yere ekilenler de kasım ayında dikkatlice sökülerek kasalara dikilir ve içeri alınır.
 4. Çok çiçek açması için bol güneş görmelidir. Gün içinde 1-2 saat gölge zarar vermez.
 5. Gerektiği zaman bolca sulanır. Tekrarı için toprağının epeyce kuruması beklenir.
 6. Aşırı sulama bitkiyi çürütür.Susuzluğa dayanır.  Kışın suyu iyice azaltılır. ( Su konusunda çok narin bir çiçek, bir çok Sardunyam  bu sebeple soldu dikkat etmenizi tavsiye ederim.. )
 7. İki yılda bir saksı değiştirmek yeterlidir.Bu işlem ilkbaharda yapılır.
 8. Çiçek zamanı 15 günde bir uygun türde sıvı gübreyle beslenir. Aşırı besleme çiçeği azaltır, yapraklarını çoğaltır.
 9. Sardunyalar şubat-mart ayında budanır.Fazla uzun dallarının kısaltılması yeterli olur.

Çoğaltılması :

 1. Çiçek mevsimini uzatmak için geçmiş çiçekleri düzenli olarak ayıklanmalıdır. Çoğaltmak için yazın bitkiden 15 cm. boyunda çelikler kesilir.
 2. Bir gün dışar da bekletilip soldurulur.Önceden sulanmış saksılara ekilir.Tutuncaya kadar çok az sulanır. Genel sardunya tohumdan da kolaylıkla yetiştirilebilir.

Sardunya Çiçeği Hakkında Video

3 Comments

 1. İlk başta yalnızca yapraklarının o güzel kokusunu özlediğim için yetiştirmeye başlamıştım..! Ancak gerçekten de yıl boyunca neşeme neşe katıyorlar 🙂

Bir Cevap Yazın