Mutlu Çiçekler

Çiçeklerin Süslü Dünyasına Hoş Geldiniz !

Bitkilerden altın elde etmenin yolu bulundu…


bitkilerden altın elde etmek Bilim, ‘para ağaçta yetişmiyor’ sözünü tersine çevirebilir. Uluslararası bir araştırma ekibi, kültür bitkileriyle altın toplamanın ve hasat etmenin yolunu buldu.

Bilim insanları, altını doğal yöntemlerle elde etmenin yolunu bulmuş olabilir. Bitkilerin topraktaki değerli metalleri vermesini sağlayan yöntemin başarılı olması halinde, altın yerin altındaki kimyasal tepkimelerle değil ancak biyolojik süreçlerle ortaya çıkabilir.

Livescience sitesinin haberine göre, ‘phytomining’ adı verilen yöntem, bitkilerin topraktaki değerli metalleri ortaya çıkarmasını sağlayarak altın elde etmeye dayanıyor.

Bazı bitkiler, kökleri sayesinde nikel, kadmiyum ve çinko gibi metalleri yapraklarında toplama yeteneğine sahip. Hiper akümülatör adı verilen bu özellik, yıllarca hava kirliliğinin azaltılması için kullanılmak istendi.

Ancak altını ortaya çıkaran bir hiper akümülatör bulunmuyor. Bunun nedeni, altının suda kolayca çözülmemesi ve bitkilerin altın parçacıklarını kökleriyle doğal bir şekilde çekme özelliğinin bulunmaması.

Uluslararası bir araştırma ekibi ise bu sorunun üstesinden gelerek bitkilerde altın hasatı yapılabileceğini düşünüyor. Bitkilerden altın elde etmek için çalışan ekipte yer alan Yeni Zelanda’nın Massey Üniversitesi’nden coğrafya kimyacısı Chris Anderson, “Belli kimyasal şartlar altında, altının çözünürlüğü sağlanabilir” dedi.

BİTKİDEN ALTIN HASATI
Bitkilerden altın elde edilmesi için uzun yıllardır araştırma yapan Anderson, 15 yıl önce yaptığı deneyde, altın parçacıkları içeren kimyasal olarak müdahale edilen topraktan, hardal bitkisinin altını çekebildiğini göstermişti.

Anderson’un geliştirmek istediği yöntem şu şekilde çalışıyor:

Toprak üzerinde yaprak yoğunluğu fazla olan hardal bitkisi, ayçiçeği veya tütün gibi hızlı büyüyen bir bitki seçiliyor. Bitki, altın parçacıkları içeren toprağa ekiliyor. Bilim insanları, bu tür bölgeler için eski altın madenlerini çevreleyen alanları ideal olarak gösteriyor. Geleneksel madencilik, altını kaya ve topraktaki diğer minerallerden yüzde 100 ayıramıyor. Ancak bitkiler tam olgunluğuna eriştiğinde, altını çözebilecekleri kimyasala maruz bırakılırsa, bitki topraktan çektiği altını yapraklarındaki gözeneklerde suyla birlikte ortaya çıkarıyor. Ardından, hasat işlemi başlıyor.

Anderson, her ne kadar ilk aşama daha zor görünse de, bitkinin altını çekmesinin kolay, hasatın ise zor kısım olduğunu belirtti:

“Altın, kültür bitkilerinde farklı tepki verir. Eğer bitkiler yakılırsa, altının bir kısmı küle yapışık kalır, diğer kısmı ise yok olur. Külü işlemek çok zor olduğu gibi, nakliyatı çok tehlikeli olan güçlü asitlerin kullanılmasını gerektirir… Bitkilerde bulunan altın, nanoparçacık düzeyindedir. Bu durum, kimya sanayisi için büyük bir potansiyel sunabilir” dedi.

MADENLERİ TEMİZLEYECEK
Altın hasatı, önünde uzun bir yol olsa bile bir gün bitkilerden altın elde edilmesini sağlayabilir. Yine de Anderson bu konuda fazla ümitli olunmaması gerektiğini belirtti.

Bitkilerden altın elde etmenin geleneksel madenciliğin yerini almayacağını belirten Anderson, “Bu yöntemin sakladığı değer, kirli maden bölgelerini temizleyebilecek olması” dedi.

Bitkilerin topraktan altın çekmesini sağlayuan kimyasallar, aynı zamanda topraktaki zehirli elementler olan cıva, arsenik ve bakırın da emilmesine imkan verecek. Maden atıklarında yer alan bu metaller, insanlara ve doğaya olumsuz etkide bulunuyor.

Anderson, ‘madenleri temizleyerek aynı zamanda bu işlemden para kazanabilmeleri halinde iyi bir iş başaracaklarını’ belirtti. Anderson ve ekibi, Endonezya’da altın hasatı yöntemini geliştirmek için çalışmalara devam ediyor.

Öte yandan, bazı bilim insaları altın hasatının çevresel riskler sakladığını belirtti. Madencilerin kayalardan altın elde etmek için kullandığı siyanür ve tiyosiyanat, aynı zamanda bitkilerin altını çözebilmesi için kullanılmalı.

ABD’nin Georgia Üniversitesi’nden Scott Angle, “Altın hasatı sürecinin kendisi çevresel risklere neden olabilir” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

RSS RSS

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
Mayıs 2013
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Twitter

  • Tam izne çıkayım derken hastaneyi yeni sisteme geçirip topuğuma sıkmanın verdiği hissi yaşıyorum her zaman enlerde olmayı sevmişimdir 🤣🤣😛😂 11 hours ago
  • RT @haluklevent: Fethiye Köyceğiz, Çayhisar ve Ovacık mahallelerine ulaşan yangın devam ediyor. Oralarda bulunan Ahbaplar!!! Açık kasalı… 1 day ago
  • RT @marmarisbeltr: Marmaris'te devam eden yangın bölgelerinde ihtiyaç duyulan ürünlerin listesini sizlerle paylaşıyoruz. Desteğiniz için te… 1 day ago
  • RT @haluklevent: 6 günlük çalışma doğrultusunda önemli ihtiyaçları belirledik. Yarın açıklayacağız ve hesap bilgisi paylaşacağız. Sabırla… 1 day ago

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Diğer 952 takipçiye katılın

Blog İstatistikleri

  • 439.727 tıklama
Bülten Türk

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü Öğrencisi Uygulama Gazetesidir.

Cem'den Dinle

Bağımlılık Yapan Korku Hikayeleri

HAVACILIK VE UZAY

Havacılık ve gökbilimi sahasındaki gelişmeler, haberler, görüntüler, yorumlar.

Edebiyat Defteri

Edebiyat Defteri Siteme Hoşgeldiniz...

Türk

Tarih Türkler'de Başlar

BİRTAKIM YAZILAR

''Okumadığın gün karanlıktasın.''

maç haberler

spor haberleri haber maç haberler sondakika haberler video haberler

EBEMKUŞAĞI

yağmur DEDEM_AŞKI.. mutLuLuk EBEM_KUŞAĞI...

Geri gelmeyen tek bir şey, geçen zaman.

The greatest WordPress.com site in all the land!

TREND MODA

Trend Moda ile sil baştan ...

Futbollica

San Marino ile Barcelona'ya eşit uzaklıkta ender gelişen atakların peşinde kontra atağa yatkın futbol işçisi

mutluroses

A topnotch WordPress.com site

Mutlu Çiçekler

Çiçeklerin Süslü Dünyasına Hoş Geldiniz !

Uğurcan'ın Ütopyası

Benim Gezegenime Hoş geldiniz !!!

%d blogcu bunu beğendi: