Halk Arasında “Koyun Gözü” olarak bilinen (Çayır Papatyası)

cayir_papatyasi cayir_papatyasi nasıl bakılır,cayir_papatyasi nasıl sulanır

Uzun bir aradan sonra sizlere Çayır Papatyasını tanıtacağım …

cayir_papatyasi cayir_papatyasi nasıl bakılır,cayir_papatyasi nasıl sulanır

 Bileşikgiller familyasındandır.
Bu familyadaki bazı cinslerden birçok bitkiye papatya adı verilmektedir.
Anayurdu kesin olarak bilinmeyen ama Avrupa anakarası ile Akdeniz Havzası’nda yaygın olan ve 10 kadar türü ülkemizde de yetişen Bellis cinsi bitkiler de bunlardandır.

Onu yetiştirirken unutulmaması gerekenler;

cayir_papatyasi nasıl bakılır,cayir_papatyasi nasıl sulanır

Bitkinin boyu 12-15 cm’dir. Katlı ve açık tip çiçekli çeşidi ve ponpon tipi çiçekli çeşidi mevcuttur. Sonbaharda ekilişler, yumuşak yapıda dayanıksız bitkilere neden olur. Üretimi serin iklimlerde yapılsa da don tehlikesine karşı korunmalıdır.  Geniş bordürlere veya saksılara ekimi yapılır.

Püf noktaları ve  çoğalması
Çayır papatyası bitkisi bol güneşli ortamları sever; nemli olmak koşuluyla her tipteki toprakta çok iyi gelişir. Kışları ılık ve yazları sıcak geçen yörelerde yılın uzunca bir bölümünde canlı kalır ve çiçek açmayı sürdürür. Çayır papatyasının üretimi tohumlarıyla olur. Yukarıda denildiği gibi, kışı ılık yaşayan yörelerde sonbahar mevsiminde, bahçedeki yerlerine 2025’şer cm. aralıklarla ekilen tohumlarından bitki gelişerek ilkbahar başlarında çiçek açmaya başlar. Çayır papatyası, üretimi kolay ve bakımı pek zahmetsiz olan süs bitkilerindendir.

Bir Cevap Yazın