Çiçeklerin en sevgilisi “GÜLLER”

Sevgili takipçilerim,

Bugün size hepimizin hayran olduğu sevgimizin bir simgesi olan güllerden bahsedeceğim.

türk gülü, gül nasıl dikilir,gül nasıl sulanır, gül renkleri,gül çeşitleri,türk gülü

GÜL ???

Anavatanı Anadolu, İran ve Çin’dir ama başka yerlerde de yetişir. Güllerin bir çok çeşidi ve renkleri vardır.

Türleri ve Sınıflandırılması
Gülleri sınıflamak birkaç şekilde olur. Bu sınıflandırmalardan biri: Senede bir defa ilkbahar sonlarında, yaz başlangıcında çiçek açan türleri ve bütün yıl, hatta kışın dahi çiçek açan türleri (yediveren gülleri) olmak üzere ikiye ayrılır.

Biliyor Musuz ? ? ?

Yediveren Gülleri: İlkbahar sonlarından kış başlangıcına kadar çiçek açar. Soğuğa dayanıklı türleri kışın da havalar çok soğuk gitmedikçe çiçek açabilir.

Yediveren Güllerinden bir görünüm ...
Yediveren Güllerinden bir görünüm …

Yetişeceği Toprak ?

Gül fazla seçici olmamakla beraber, en iyi bağ toprağı da denilen demiri bol hafif kırmızımsı,kumlu killi toprakta yetişir. Bakir toprakları sever. Fazla asitli,kireçli ve besin açısından zayıf topraklar gül yetiştirmek açısından uygun değildir. Bol gübre veya kompost kullanılarak böyle topraklarda da gül yetiştirmek mümkündür.
DİKKAT !!! Ağaç veya yüksek çalı bitkilerinin altlarına gül dikilmemelidir. Gölge olması bir yana, ağaç kökleri fidanların gelişmesine izin vermez.

türk gülü, gül nasıl dikilir,gül nasıl sulanır, gül renkleri,gül çeşitleri,türk gülü

Gül Budaması Nasıl olur ?

Güller budandıkça gençleşir ve ömrü uzar. Her yıl budama yapılmalıdır.Bu pek zor değil ancak teknik gerektiren bir iştir. Bunu öğrenmek için en iyi metot budama mevsiminde bir gül serasını ziyaret edip,olayı bizzat yerinde görmektir.
Öncelikle kaliteli bir gül makası gerekir. Elleri koruyacak uygun bir eldiven de unutulmamalıdır.
Tekrar açan güller iklime göre ocak ve mart ayları arasında budanır. Bir kez açanlar ise çiçekleri geçtikten hemen sonra yazın budanmalıdır. Baharda budanırlarsa o yıl çiçek açmazlar. Gül budaması gülün cinsine göre farklılık gösterir.

NOT : Solan güllerin tomurcuklarını kesip atarsanız daha hızlı bir şekilde yeni güllerin açmasını sağlamış olursunuz.

Güllerin sulanması :

Gül dayanıklı bir bitki olduğu için,fazla sulanmasa da kolay kurumaz. Ancak çiçekleri küçülür,yeni tomurcuk vermez. Bitki gelişemez. Yeni fideler düzenli sulanmaz ise kuruyabilir. Bol sulanan güller sürekli gelişir ve çiçeksiz kalmaz. Ancak dibinde su beklememelidir.
En ideal sulama için gül fidanının çevresi hafif çukurlaştırılır. Haftada 1-2 defa bu çukur suyla doldurulur. Sadece toprağı ıslatmak yetmez. Az ve sık sulamak faydadan çok zarar verir. Saksı gülleri daha sık sulanmalıdır.

Gül Bakımı Hakkındaki videomuzu izleyelim … (UzmanTV ‘ye teşekkür ederiz)

Bir Cevap Yazın