Cool Çiçekler “Kaktüsler”

sevimi kaktüsler,kaktüs bakımı,kaktüs sulaması,ilginç kaktüs
sevimi kaktüsler,kaktüs bakımı,kaktüs sulaması,ilginç kaktüs
Kaktüs…

Bu akşamda evlerimizin veya iş yerlerimizin “Cool” (rahat) konuğu olan kaktüslerden bahsedeceğim siz değerli çiçek dostlarına …

Kaktüs : Kaktüs, cins adı olmamasına rağmen, kaktüsgiller familyasını oluşturan gövdeleri etli, yassılaşmış ve sulu olan, yaprakları diken şeklini almış bütün çiçekli bitkilere verilen ortak addır. 

Genellikle çöllerde ve tropikler de yaygınlardır.  Sukkulent gövdeleri aynı zamanda özümleme görevini de yapar. Çölde yetişen Saguaro, en büyük kaktüslerden biridir.

Gelelim püf noktalarına :

 1.  Kaktüsler bol güneşe ihtiyaç duyarlar
 2. Tropik bir bitki değildir, İstanbul’da açık havada yetiştirilmesi kolaydır.
 3. Kışın dondan zarar görmez, tam tersine kışın üşümesi kaktüs için faydalıdır.
 4. Kış boyunca ne kadar soğukta kalırsa yazın çiçek açması o kadar kesinleşir.
 5. Ama şimdi bunu öğrenince devamlı evde beslediğiniz kaktüsünüzü kış ortasında dışarıya koymamalısınız. Bu durumda büyük bir ihtimalle ölecektir. Önce yazın dış ortama alıştırmalısınız.
 6. Kaktüslerin bulunduğu ortamda radyasyon olmaz diye çeşitli söylentiler var. Bu yüzden uyuduğunuz oda da bulundura bilirsiniz.

Ne sıklıkla sulanmalı ???

 • Yukarıda gördüğünüz resimdeki Kaktüs türünü ben 2 haftada bir suyu damlatarak suluyorum. Kesinlikle çok su koymaktan kaçınınız.
 •  Hiç şüphe yok ki, sulamadan kaynaklanan kaktüs ölümlerinin büyük bir yüzdesi az değil çok sulamaktandır.
 • Aşırı su kaktüs köklerinin çürümesine neden olur.
 • Bildiğimiz gibi, kaktüs ve diğer sukkulentlerin tamamı, uzun süreli susuzluğa dayanabilecek şekilde evrimleşmişlerdir,  o nedenle eğer tereddüdünüz varsa, sulamamak daha doğru bir tercihtir.
 • Genel olarak kaktüslerin suya ihtiyaç duydukları dönem, aktif olarak büyümekte oldukları dönem, yani ilkbahar yaz dönemidir. Bu dönemde serbestçe sulanabilirler, ama diğer mevsimlerde mutlaka dikkatli olunmalıdır.
 • Kış döneminde ya hiç sulanmamalı, ya da çok az su verilmelidir.

Soğuk bölge kaktüsleri
Eksi 15 derece kadar düşük sıcaklıklara dayanabilen pek az kaktüs türü vardır. Bunlar da ancak kuruysa ve kendilerini ayazdan koruyabilecek bir kar örtüsü altındalarsa bunu başarabilirler. Bunların çoğu küçük bitkilerdir, yer örtücü görünümündedirler. Sedum ailesinin hemen tüm üyeleri bu yeteneğe sahiptirler.

Bir Cevap Yazın