LİKYA ORKİDESİ KORUMA ALTINA ALINDI ….

Likya orkidesi,likya orkidesi koruma altına alındı
Likya orkidesi,likya orkidesi koruma altına alındı
Likya Orkidesi

Dünya Doğal Bitkileri Koruma Birliği (IUCN)’nin, Likya Orkidesi çiçeğini, türün yok olma tehlikesine karşı kırmızı listeye aldığı bildirildi.

Dünya Doğal Bitkileri Koruma Birliği (IUCN)’nin, Likya Orkidesi çiçeğini, türün yok olma tehlikesine karşı kırmızı listeye aldığı bildirildi. Akdeniz Üniversitesi, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, Kaş Orman İlçe Müdürlüğü ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), türün yok olmasına karşı, dünyada Antalya Kaş’ta yetişen Likya Orkidesi çiçeğinin yetişme alanını koruma altına aldı.

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Likya Orkidelerini Koruma Projesi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Gökhan Deniz, yaptığı açıklamada, dünyada sadece Kaş’ta yetişen Likya Orkidesi’nde 237 bireyin bulunduğunu söyledi. IUCN tarafından türün yok olmaması için kırmızı alarm verildiğini belirten Deniz, türün yok olmasında en önemli tehdidin, bilinçsiz koparılma ve Likya Orkidesi’nin yumrusunun salep yapılması olduğunu kaydetti.

Halk arasında, genelde salep bitkisi olarak bilindiğini belirten Deniz, Kaş’a özgü bitki türünün korunması için Akdeniz Üniversitesi, Antalya Bölge Orman Müdürlüğü, Kaş İlçe Orman Müdürlüğü ve TÜBİTAK’la yaptıkları ortaklaşa çalışma ile bitkinin yetişme alanını korumaya aldıklarını söyledi. Deniz, ‘Likya Orkidesi dünyada sadece Kaş’ta yetişiyor. Bitki türü yok olma ile karşı karşıya. Bizim tespit ettiğimiz sayı 237. Türün yok olmaması için düzenli takibini yapıyoruz. Likya Orkidesi Türkiye’nin değeri. Bitki türü, bilinçsiz yolunma ve salep yapımında kullanıldığı için yumruları kazılma tehlikesiyle karşı karşıya. Bölgede öncelikli olarak korumaya yönelik bilgilendirme yapıyoruz. Yetişme alanını koruma altına aldık.’ diye konuştu.

1 Comment

Bir Cevap Yazın