Kümes Hayvanı Yetiştiriciliği

civciv,ferik,ördek,civciv bakımı,ördek bakımı
civciv,ferik,ördek,civciv bakımı,ördek bakımı
Civcivler ve Ördekler

     Bugünden itibaren bloğumda “Hayvan Bakımına” da yer vereceğim. Çünkü kümes hayvanı yetiştirmeye başladım. Hem kendimi geliştireceğim hem de benim gibi bu konuda meraklı insanlara bilgiler vermeye devam edeceğim.

     İlk olarak henüz yavru olan resimde gördüğünüz civcivlerin ve ördeklerin bakımındaki püf noktayı vereceğim sizlere. Bildiğiniz gibi baharın geldiği bu günler de semt pazarlarına konuk olan canlılar olur. Bunlar ördek, tavuk v.b. canlıların yavruları olur. Genelde aldığımızın ertesi günü ölürler.

        Evde beslediğimiz civcivler neden ölür ?

     “Daha yavru oldukları için, sıcağa ihtiyaç duyarlar, biz de bunu bilmediğimiz için balkonumuza koyarız ve bilmeden kendi ellerimizle ölmelerine neden oluruz Bu konuya dikkat çekmemin nedeni bunu bilmeyen insanların çok olması ve bilinçsiz tüketimdir. Bir heyecanla aldığınız bu hayvanların bir oyuncak olmadığını unutmayalım.

         Neden üşümemeleri gerekir?

    – Çünkü henüz yavru oldukları için anne sıcaklığına gereksinim duyarlar. Bu yüzden de vücut ısılarına dikkat etmeliyiz. Eğer buna dikkat edersek , hiç bir sorun kalmaz.

       Civciv yetiştirirken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Yeni aldığınız civcivlere ferik olana kadar el sürmeyiniz. (ferik = civcivin biraz büyümüş 1 aylık haline denir).
 • Eğer el sürmeye mecbur kalırsanız, elinizi sıcak su ve sabunla iyice yıkayınız (Çünkü elinizde bulunan bakteriler civcivleri etkileyebilir) ve elinizin sıcaklığı soğumadan dokunuz.
 • Ele aldığınızda yüzünüze sürmemeli, çok sıkmamalı ve öpmemelisiniz. Çünkü sizden bir çok bakteri civcive geçebilir, bu da onun ölmesine sebep olur.
 • Civcivleriniz için gerekli ortamı oluşturunuz.  Bir adet civciv için küçük koli, daha fazla civciv için ebatı daha büyük koli seçiniz.
 • Asla cereyan da bırakmayınız.
 • Sıcaklık çok önemlidir :
  Kutunun üstüne cam bir levha konur. Üst tarafın 5’te biri açık olmalıdır. Hatta yanlardan kutuya birkaç delik açılmalıdır.
  Kutuda 20 veya 40 watt ampul yakılır; bu ampul ısıtıcı vazifesi görür.
  1 aya kadar ampul koymaya devam edin. 1 aydan sonra buna gerek yoktur. Civciviniz artık ferik olmuştur ve kendi ısısını dengeleyebilir.  Ama yine de çok soğuk bölgelerde sıcakta tutmaya devam edin.
 • Civcivlerin beslenmesi için özel civciv yemleri satılır, bunlardan alınız.
 • Civciv yemi bulamazsanız :
  İlk 10 gün: Haşlanmış yumurta, ince ince kıyılmış yeşil salata yaprakları, yarım saat kadar suda bekletilip yumuşatılmış kısır yapılan ince bulgur,10. günden itibaren bunlara ilave olarak haşlanmış patates, ufalanmış buğday, ince parçalanmış çarliston biber ve ekmek kırıntıları..  Civciv yemi bulamazsanız bunların tümünü verebilirsiniz.  Sadece bulgur verirseniz  gıdasız kalırlar. 1,5 aylık olduklarında artık yetişkin tavukların yediği her şeyden yiyebilirler.

 • Kutudan kümese civcivler 2 aylık olduğunda alabilirsiniz.
 • Civcivler balkonda ve bahçede yetişebilir mi?

           Kargalar kedilerden daha kurnaz bir hırsız olduğu için, civcivlerinize zarar verebilir. Bu yüzden civcivlerinizi kedi ve kargalardan koruyunuz.

6 Comments

Bir Cevap Yazın