Akşam Ezanında Açan Çiçek “Ezan Çiçeği”

ezan çiçeği,akşam ezanında açan çiçek,müslüman çiçeği,ezan çiçeği bakımı,ezan çiçeği sulanması,ezan çiçeği çoğaltılması
ezan çiçeği,akşam ezanında açan çiçek,müslüman çiçeği,ezan çiçeği bakımı,ezan çiçeği sulanması,ezan çiçeği çoğaltılması
Akşam ezanında açan çiçek,(EZAN ÇİÇEĞİ)

Uzun bir aradan sonra tekrar sizlerleyim. Ve size çok ilginç bir tür olan Ezan Çiçeği hakkında bazı bilgiler aktaracağım. Hemen sonrasında bu çiçeğin kısa bir videosunu izleyeceksiniz.

Ezan Çiçeği :

İlginç özelliklere sahip otsu bir bitkidir.Lale iriliğindeki ipeksi sarı çiçekleri gün boyu kapalı durur. Güneşin tam battığı anda yapraklarını açar, bu zaman da akşam ezanına isabet ettiğinden “Ezan Çiçeği” ismi verilmiştir.”Gece mumu çiçeği” olarak da bilinir.

Güneş battığı anda aniden açılarak şaşırtıcı bir gösteri sunar. Ezan okunduğu sırada aniden çiçek açarak görenleri etkiler. Ertesi gün öğlene doğru sönen çiçeklerin ömrü bir gündür. Ertesi sabah bir önceki gün açan çiçekler kapanır ve aynı çiçek bir daha açmaz.

Ancak bol tomurcuk verdiği için problem olmaz. Baharda rozet biçimi etli ve tüylü yaprakların ortasından uzun bir sap çıkarır. Bu sapın üzerinde yaz boyu açacak olan tomurcukları taslak halinde bulunur. 1.5 metre uzayabilir.

Bakımı :

  1.    İyi drenajlı herhangi bir bahçe toprağında yetişir. Gün boyu güneş görmelidir.
  2. Çiçek açmaya mayıs ayında başlar ve yaz boyu sürdürür. Sıcaklarda düzenli olarak sulanır. Sonbaharda çiçek sapları toprak seviyesinde kesilir.
  3. Bitki fazla uzun ömürlü değildir ama tohumları dökülerek her yıl bir çok fide verir. Bu fideler ilkbaharda istenilen yerlere ekilir. Sonbaharda çiçek sapları toprak seviyesinde kesilir. Bitki fazla uzun ömürlü değildir ama tohumları dökülerek her yıl bir çok fide verir.

Hakkında Bilinenler :

        Ezan Çiçeği (Oenothers Biennis): Bu bitki çok eski zamanlardan beri, Kuzey Amerikalı şifacı Kızılderililer tarafından, kaynatılarak, yaraları iyileştirmek için kullanılıyor.
       Ezan Çiçeği Öz Yağı, yağlı asitler, özellikle de vücuda çok gerekli olan gama linolenik asit (GLA) açısından zengin. Bu yağın nemlendirme özelliği olağanüstü, egzama ve sedef hastalığına da iyi geldiğine inanılıyor. “Aisha” bu şifalı yağı tüm banyo yağlarında ve doğal yoğun nem tedavisinde kullanıyor.

3 Comments

  1. ben çiçekleri çok seviyorum ezan çiçeğini sizden nasıl alabilirim size nasıl ulaşabilirim..

    1. Henüz tohum yapmadı eğer tohum yapsaydı size ulaştırabilirdim. Pazarlarda çiçek satan esnaflardan ya da genellikle Eminönünden vulabilirsiniz diye umuyorum. Yorum için tşkler. ..

Bir Cevap Yazın