Papatyagillerden “Kasımpatılar”

Bugün sizlerle Kasımpatı bitkisini tanıyalım …

Kendimi arıyorum, bulamıyorum. Kasımpatı saatlerine, gergin vazoların belirgin çizgilerine aitim ben. Tanrı, ruhumu bir süse çevirdi.

Fernando Pessoa

Kasımpatı bitkisini tanıyalım ?

Kasımpatı (Chrysanthemum), yaklaşık 30 tür barındıran, papatyagiller familyasına bağlı bir cinstir. Asya ve kuzeydoğu Avrupa kökenlidir. Halk arasında bilinen diğer adı : Krizantemdir.

***Otsu, yıllık bitkiler olan kasımpatı türleri, yaklaşık 50–150 cm yüksekliğindedirler. Büyük çiçek başlarına sahiptirler, yabanileri beyaz, sarı veya pembe renkler gösterir.

Kasımpatı bitkisi için Dipnot :

Kasımpatı çiçeği güneş ışığını doğrudan almayı sevmez. Yarı gölgeli şekilde bir konumda kalırsa daha iyi gelişir ve çiçeklerini daha gür açar.

Nasıl yetiştirilir?

Bakımı oldukça kolaydır. Standart bir saksı içerisinde kolayca yetiştirebilirsiniz.

Kış sonu, bahar başı kasımpatı tohumlarını ekmek için ideal zamandır.

Sulama : Kasımpatı, çok su isteyen bitkilerden biridir. Sık ve az miktarda bir sulama ritmi tercih etmeniz gerekir.

Sulama yaparken kullandığınız su, oda sıcaklığında olmalıdır. Fazla soğuk ve sıcak su, bitkiye zarar verebilir.

Nasıl büyür ?

Kasımpatı, topraktaki mineral ve vitaminlere fazlasıyla ihtiyaç duyar. Bu sebeple, düzenli aralıklarla gübre ve takviyeler kullanabilirsiniz. 

Budama işlemi sırasında nazik olmalısınız. Çok rüzgar alan bir yerdeyse, rüzgardan zarar göreceğini hesaba katarak dalları küçültme yolunu tercih edebilirsiniz. 

Nasıl Çoğaltılır ?

Kasımpatı, kökten ayırma ya da tohum ekme yöntemleriyle çoğaltılabilir.

Işık ihtiyacı :

Doğrudan ışık görmeye ihtiyaç duymasa bile, ışığa doğru yönelerek büyüme eğiliminde bulunur. Bu nedenle, çiçeğin gölgede kalan bir kısmı varsa, arada sırada yer değiştirilmesi tavsiye edilir. 

Hoşçakalın ve çiçeklerin süslü dünya ise kalın çiçek dostları…

2 Comments

  1. Kasımpatıları çok severim çok güzel bir yazı teşekkür ederim

  2. Çok sevdiğim çiçeklerden biridir. Özellikle küçük oğlum 13 kasım doğumlu olunca doğumgünü masasından hiç eksik etmezdim. Hala da bahçemde yok olmaması için dalından çoğaltırım. Sarı olanına hayranım. A elbette ATAM’ın da çiçeğidir benim için. Teşekkürler.🌼

Bir Cevap Yazın